EGSC announces 2018 L.E.A.D. Scholars

by | May 2, 2018 9:49 am

Last Updated: April 30, 2018 at 11:06 am

East Georgia State College recently began a new initiative for the 2017-2018 academic year to honor select high school juniors throughout their service area. The L.E.A.D. the Way Program is designed to recognize juniors through the following criteria: Leadership (leadership qualities within and/or outside of school), Engagement (engagement within the school body and/or community), Achievement (scholastic achievements so far) and Dedication (dedication to their education and future). Nominations were at the discretion of each school’s guidance office.

The goal of the L.E.A.D. the Way Program is to recognize juniors for their accomplishments and raise awareness of the value of attending East Georgia State College. With three locations, the lowest tuition within the University System of Georgia, small class sizes, transferable courses and relevant associate and targeted bachelor degree offerings, EGSC is confident that students will benefit from beginning their post-secondary education as a Bobcat.

Students awarded the L.E.A.D the Way Scholar designation are as follows:

From the Academy of Richmond County – Ashlyn Burns, Alan Coronado, Tatianna Hutton, Darius Johnson, Nathan Krucina, Margaret Makuch, Brittany Medina and Tianna Murray.

From Augusta Christian School – Montana Campbell, Savannah Campbell, Camden McCombs, Phillip Nasworthy, Raborn Neal and Emmit Orth.

From A.R. Johnson High School – Prosperity Blair, Joshua Carpenter, Jessica Haynes, Zariya Jackson and Kaitlyn Smith.

From Bradwell Institute – Jonathan Adams, Heather Beers, Sierra Griszell-James, Victoria Hannes, Jamie Johnson, Autumn Lee, David Lozada, Cole Powell and Alyssa Young.

From Burke County Comprehensive High School – Xavier Bachman-Bylinowski, Rosemary Durant, Qua’neshia Hamilton, Savanna Loper, Mary Mallard, Kaleb McClain, Naloni Moore, Steven Oglesby, Rebekah Smith and Katelyn Tobat.

From Curtis Baptist High School – Natalie Cabit, Jordan Johnson, Rebecca Joiner, Juilo Monjica Smith, Joshua Picklesimer, Elizabeth Sterling, Elise Ulrich and Chloe Wilson.

From Emanuel County Institute – Eric Dixon, Sarah Hobbs, Jade Hughes, Jason Martin, Kendra Pierce, Spencer Robertson, Ducker Ryleigh, Zachary Shollenberger, Amber Wilkerson and Daisy Youmans.

From George P. Butler High School – Dimmazio Barton, Jazmin Chaffino, Raah Curry, Jamesz Hall, Thomas Hudson, Kayla Humphrey, Kyozjma Jackson, Ericka Jones, Makayla Jones, Anthony Maddox, Mya Moss, Jayson Rodriquez, Shamony Suggs, Donte Williams and Jahlin Williams.

From Hephzibah High School – Chontele Abney, Renan Arroyo, Elliona Brown, Kevin Burley, Jes’Silvia Font, Morgan Fulcher, Mackenzie Keuhl, Makaila McAlpin, Kashawn Morris, Vo Ngan-Kim, Jaila Peterson, Savannah Shipley, Jamari Timmons, Arianna Travis, Henri Travis, Jr., Cecilia Turner, Katilyn Turner, Phillip Usry, Gregg Williamson and Dakota Woods.

From Jenkins County High School – Garrett Arms, Alison Bennett, Azaria Branch, Daryl Jones, Blake McBride, Michael Mincey, Michaela Moore, Za’Rianna Odom, Alroy Parham and Madison Taylor.

From Lucy C. Laney High School – Jakelia Baker, Laila Beard, Te’Quayla Carter, Montrell Daughtry, JaQuan Hall, Jaiden Hamilton, Maryetta Jefferson, Tierra Johnson, ReGionna Simmons, Kasmyne Thompkins and Jarvis Washington.

From Southeast Bulloch County High School – Heather Bunch, Myah Cowart, Catherine Flott, Samantha Groover, Jon Jeffers, Audrey Lowery, Emily Morrison, Maia Olsen, Bailey Shuman and Saralyn Williams.

From Swainsboro High School – Jackson Barber, Christopher Denmark, Esmeralda Hernandez, Arriana Kelly, Charlsey Kelly, Keirra Scott, Weston Snell and Jency Stevens.

From T.W. Josey Comprehensive High School – Tamia Bing, Danielle Bulloch, Marcus Fielding, Joniyah Jones, Eboni Lino, Cameron Matthews, Dalicia Morris, Brandon Wallace, Lavelle Williams and Montasia Williams.

From Warren County High School – Jakalah Andrews, Sa’Chel Drinkard, Tyrone Gibson, Kendall Green, Sebatha Hamilton, Justice Hawkins, Bianca Hill, Jaquayla Medlock, Jaliyah Moss, and Charla Sallywhite.

From Westside High School – Samantha Alvarez Guerrero, Miasia Bajcsi, Melinda Bell, Chanterria Butts, Nikarious Chalk, Dallas Chapman, Lauren Claeys, Ricky Cole, Jr., Dev Darji, Jonas Diver, Meredith Evans, Fabian Farrow, Cory Gill, Valencia Green, Catherine Heath, Jamaria Howard, Mikayla Huskinson, Tatiana Jenkins, Ashley Jones, Derricka Lambert, Jacob Langley, Joia Lewis, Aliyah Lowe, Jamal McCoy, Haden McElroy, Tori Mckinley, Garrett Moon, Zygrid Yvonne Ollero, Christofer Parada, Wilson Powell, Kyla Rahner, Ana Ramiro Olvera, Fantasia Ramsey, Alexis Santos, Aubin Smith, Haley Spence, Shelton Swint, Cheyenne Taylor, Kamryn Tillman, Chloe Trammell, Areonia Tyson and Breanna Waters.

From Evans Christian Academy – Kristin Ackerman.

Congratulations to all L.E.A.D. the Way Program members!

 

No comments yet.


The comments are closed.

© Copyright 2018 | Emanuel County Live